tilbage til forsiden


skriv til Rackham
Leder
Nyheder
om Rackham
Butik
Postliste
Kontakt
Links
Tema
Artikelbase
Interviews
Essays
Anmeldelser
Dokumentation
Nekrologer
Debat
Forum


Her kan du finde diverse tegneserieforlag og pressebureauers hjemmesider.


Argentina
Ediciones de la flor – www.edicionesdelaflor.com.ar
Argentinsk bogforlag med en del bladtegnere og serieskabere i stalden – først og fremmest Quino of Mafalda fame.

Belgien
Casterman – www.casterman.com
Belgiens grand old fart af et forlag med adskillige klassiske serier i stalden! 

Dupuis – www.dupuis.com
Det hæderkronede belgiske forlags hjemmeside.

Éditions Caravelle – www.caravellebd.com

Nystartet belgisk forlag.

Frémok – www.fremok.org
Frankrigs og Belgiens fremeste avantgardeforlag, Amok og Fréon har indgået samarbejde under fællestitlen Fremok, eller FRMK. Panderne er høje, men det er kvaliteten også. Fréons egen hjemmeside kan ses her.

Canada
Drawn & Quarterly – www.drawnandquarterly.com
Det canadiske kvalitetsforlag, som står bag antologien af samme navn, såvel som nogle af de bedste og i hvert fald lækreste serieudgivelser på det amerikanske kontinent.

Highwater Books – www.highwaterbooks.com
Et af USAs fineste alternativforlag. Websiden byder også på serier af bla. Ivan Brunetti, Jordan Crane, Tom Devlin og Megan Kelso. Nu lukket, men der henvises til distribut?ren af deres b?ger.

M?canique G?n?rale – www.pastis.org/mg/
Montr?al-baseret artforlag.

Danmark
Aben maler – www.abenmaler.dk

Græsrodsforlag med danske udgaver af progressive og skæve udenlandske serier på programmet.

Arboris – www.arboris.nl
Forlaget, der de seneste år har oversvømmet det danske marked med Brand X-materiale. 

Brun blomst – www.brunblomst.dk
Ambiti?st dansk graesrodsforlag.

Bulls – www.bulls.dk
Pressebureau – varetager en lang række avisstriber på det danske marked.

Carlsen – www.carlsen.dk
Danmarks næststørste tegneserieforlag.

 

Cool Comics – www.coolcomics.dk
Danmarks nystartede og kulørt fremadstormende forlag!

Dada invest - www.dada-invest.dk
Graesrodsforlag ved serieskaberen Claus Ejner.

Dansk Undergrund – www.danskundergrund.dk
Dansk græsrodsforlag og -bogklub, der bl.a. gør sig i tegneserier.

Donovan Comics– www.donovan-comics.dk
Dansk enmandsforlag, der specialiserer sig i fransk-belgiske albumserier de større forlag har opgivet.

Egmont Serieforlaget – www.serieforlaget.dk
Danmarks største og mest visionsløse tegneserieforlag. Har diverse undersites for deres tegneserieudgivelser, bl.a. basserne.dk og luckyluke.dk

Eksem Comics – www.eksemcomics.funus.dk
Danmarks mest aktive græsrodsforlag.

Eudor Comics – www.kurtdunder.dk

Frank Madsens forlag er nu web-repræsenteret ved hans personlige site.

 

Fahrenheit – www.forlaget-fahrenheit.dk
Danmarks undergrundsforlag nr. 1!

 

Flink Comics – www.homepage.mac.com/flink

Dansk græsrodsforlag.

 

G.Floy Studio – www.gfloystudio.com

Dansk con amore-forlag.

 

Høner – thomasberger.homepage.dk/honer.html
Dansk small press forlag.

 

Mangismo – www.mangismo.com

Danmarks nye mangaforlag.

Modtryk – www.modtryk.dk

Udgiver bl.a. Rune T. Kidde i skandaløst ringe tilrettelægning.

 

The Outfit – www.tusmorke.dk

Palle Schmidts forlag har endnu ikke sin egen hjemmeside – denne side er primært tilegnet forlagets seneste udgivelse, Asbjørn Skous I tusmørkets tid.

 

PIB Copenhagen – www.pib.dk
Pressebureau – varetager en lang række avisstriber på det danske marked. 

 

Politisk revy – www.forlagene.dk/politiskrevy
Uden tvivl det danske bogforlag, der er mest fremsynet mht. sin tegneserieudgivelseslinie.

 

Snukk.dk/Cranium Publishing – www.snukk.dk

Dansk undergrundsudgiver – vist uden udgivelser indtil nu.

 

Frankrig
Actes sud – www.actes-sud.fr
Littteraert orienteret forlag med en raekke glimrende tegneserieudgivelser, ikke mindst af oversatte serier.

Albin Michel – www.albin-michel.fr
Dette franske bogforlag har også en stor tegneserielinie med mange klassiske navne som Reiser, Pétillon, Druillet, Vuillemin, mv.

Asuka – www.asuka.fr
Ambitiøst mangaforlag med lækkert tilrettlagte udgivelser.

Cornélius – www.cornelius.fr
Fransk kvalitetsforlag, sitet er stadig under construction.

Dargaud – www.dargaud.com
Det store, klassiske franske forlag.

 

Delcourt – www.editions-delcourt.fr
Det kvalitetsbevidste franske mainstreamforlags hjemmeside.

 

Le Dernier Cri – www.lederniercri.org
Frankrigs absolut mest trashede forlags hjemmeside.

 

Éditions de l'an 2 – www.editionsdelan2.com

Angoulême-baseret fransk forlag.

 

Ego comme X – www.ego-comme-x.com
Dette Angoulême-baserede forlag er et af øjeblikkets mest interessante.

 

Fluide Glacial – www.fluideglacial.tm.fr
Forlaget bag den klassiske antologi af samme navn.

 

Frémok – www.fremok.org
Frankrigs og Belgiens fremeste avantgardeforlag, Amok og Fréon har indgået samarbejde under fællestitlen Fremok, eller FRMK. Panderne er høje, men det er kvaliteten også.

Glénat – www.glenat.com
Det pt. største franske forlag. Udgiver meget crap (fx. 1 mia. Juillard-klonede historiske serier), men også enkelte gode ting, ikke mindst i form af oversat manga.

 

Les Humanoïdes Associés – www.humano.com
Frankrigs smarte mainstreamforlag. Deres amerikanske gren,
Humanoids Publishing, kan findes her: www.humanoids-publishing.com.

Les Impressions nouvelles – www.lesimpressionsnouvelles.com
Akademisk orienteret forlag med tegneseriefokus.

imho– www.imho.fr
Primaert mangaorienteret kvalitetsforlag,

Kana – www.mangakana.com
Castermans mangaafdeling - mange kvalitetsudgivelser.

Les Litératures pirates – www.litteraturespirates.org
Græsrodsforlagssammenslutning, der bl.a. består af en række tegneserieforlag (Cornelius, Frémok, Rackham, m.fl.), står for litterære arrangementer og forestår udgivelsen af gratisudgivelsen Grénade, der indeholder tegneserier.

Matière – www.matiere.org
Ambitiøst tegneserieforlag, der udgiver både europæiske og japanske serier.

Rackham – www.editions-rackham.com
Vores franske underafdeling... not! Kvalitetsforlaget, der har været så sublime i deres æstetiske domsfældelse, at de har udgivet T. Thorhauges Det der går forud på fransk.

Seuil – www.seuil.com
Fransk bogforlag med en eksklusiv tegneserielinie.

 

Soleil – www.soleil-lesite.com
Frankrigs absolut mindst kvalitetsbevidste forlag, udgiver stort set ikke én tegneserie, det er værd at kigge i. Et slags fransk Image, bare værre...

 

Tonkam – www.tonkam.com 

Frankrigs måske mest kvalitetsbevidste mangaforlag.

 

13Étrange – www.13etrange.com
Fransk grædsrodsforlag.

 

Vertige Graphic – www.vertige-graphic.fr

Fransk kvalitetsforlag – udgiver først og fremmest oversatte serier.

 

Holland

Oog & Blik – www.oogenblik.nl

Feinschmeckerforlag med bl. a. Lorenzon Mattotti, Robert Crumb & Chris Ware i stalden.

 

Italien

Canicola– www.canicola.net

Udmærket lille alternativforlag.

Coconino Press – www.coconinopress.com
Italiens bedste forlag for oversatte serier.

Inguine – www.inguine.net

Udgivere af tegneserie-, lyrik- og prosaantologien Inguine. Good shit.

Nuages – www.nuages.net

Udgiver af kunstbøger, deriblandt mange af serieskabere som mattotti, Moebius og Pratt.

 

Japan

Kodansha, Ltd. – www.kodansha.co.jp, engelsk version: www.kodanclub.com

Den japanske mangagigant har her deres site. Deres internationale onlineforretning kan findes her.

 

Shueisha – www.shueisha.co.jp
Forlaget, der bl. a. står bag DragonBall. Deres mangaside JUMP, kan ses her.

 

Shogakukan – www.shogakukan.co.jp, engelsk version: www.shogakukan.co.jp/english

Stort japansk forlag, der også udgiver manga.

 

Norge
Bladkompagniet – www.bladkompaniet.no
Norges største bladudgiver.

No Comprendo Press – www.nocomprendopress.com

Norsk alternativforlag. 

 

Pokus – www.pokus.net
Norsk alternativforlag – udgiver af antologien af samme navn.

 

Schweiz
Atrabile – www.atrabile.org
Et af tidens mest spændende tegneserieforlag.

B.ü.L.b Factory – www.bulbfactory.ch

Schweizisk forlag – bl.a hjemsted for canadiske Nicolas Robel.

Storbritannien

Beano – www.beanotown.com

Englands hæderkronede børneserieforlag.

Kingly Books – www.kinglybooks.com
Engelsk alternativforlag.

Slab-O-Concrete – www.slab-o-concrete.com
Dette udmærkede alternativforlag, der bla. udgav danske Søren Mosdal, er desværre lukket ned, men man kan stadig bestille ting fra deres restlager her. 

 

2000AD Online – www.2000adonline.com
Titan Books, der udgiver bladet 2000 AD, samt relaterede serier, har her sit site.

Typocrat – typocrat.com
Nystartet engelsk alt.-forlag.

Sverige
Optimal – www.optimalpress.com
Sveriges fremmeste alternativforlag.

 

Ordfront/Galago – www.ordfront.se/galago
Udgiver af svenske kvalitetsserier og antologien Galago.

 

Tyskland
Carlsen Verlag GMBH – www.carlsen.de
Den tyske udgave af Carlsen.

 

Édition Moderne – www.editionmoderne.de
Tysklands måske bedste serieforlag.

Egmont – www.ehapa.de
Egmont Tyskland.

Reprodukt – www.reproduktcomics.de
Tysklands fremmeste alternativforlag.

 

USA

Absence of Ink – www.onypsus.com/absenceofink/

Et af USAs mindre, men mere kvalitetsbevidste alternativforlag. Har bl.a. Paul Hornschemeier og Farel Dalrymple i stalden.

AC Comics – www.accomics.com

Musealt foretagende der genoptrykker obskure Golden-Age-serier.

AdHouse Books – www.adhousebooks.com

Et af de nye, mindre amerikanske kvalitetsforlag.

Ait/Planetlar – www.ait-planetlar.com

Amerikansk 'middlestreamudgiver' af den mindre slags.


Alternative Comics – www.indyworld.com/altcomics
Amerikansk kvalitetsforlag – del af www.indyworld.com, som også byder på en webseriehandel og webzinet Indy magazine.

Andrews McMeel – www.amuniversal.com

Et at USAs største seriesyndikater – deres forlagsgren kan ses her: www.amuniversal.com/amp/index.htm, mens pressebureauet, Universal Press Syndicate kan checkes her: www.amuniversal.com/ups

 

Avatar Press – www.avatarpress.com

Snusket lille sleazeforlag, der ind i mellem trykker de fede krummer fra de andre forlags borde.

 

Avodah Books – http://members.aol.com/maburrier/index.html

Sammy Harkhams avant-gardeforlag hvis hovedudgivelse er antologien Kramer's Ergot.

The Bruce Hamilton Company – www.brucehamilton.com

Bruce Hamilton, udgiveren af The Carl Barks Library og andet Disney, har her et site for sine tre forlag Another Rainbow, Gladstone og Hamilton Comics.

Blast Books – www.blastbooks.com

Lille forlag, der bl. a. udgiver auteur-manga.

Buenaventura Press – www.buenaventurapress.com
Arthouse-serieforlag, der også gør sig i tryk, osv.

Cartoon Books – www.boneville.com/cartoonbooks/

Jeff Smiths forlag; Bones hjem.

 

Central Park Media – www.centralparkmedia.com

Mindre amerikansk mangaforlag.

 

CrossGen – www.crossgen.com

USAs nyeste mainstreamforlag.

 

Dark Horse Comics – www.darkhorse.com
Forlaget, der har gjort det til en dyd at betræde den gyldne middelvej mellem amerikansk mainstream og undergrund.

DC Comics – www.dccomics.com
De pæne i amerikansk mainstream. Deres Vertigolinie har sin egen hjemmeside. Det har underafdelingen Wildstorm også.

DH Publishing – www.dhp-online.com
Et af de mindre nordamerikanske mangaforlag – står bl.a. for de engelske udgaver af Hidesho Hinos klassiske horrorserier.

Doubleday – www.randomhouse.com/doubleday/graphicnovels/shutterframes.html

Det amerikanske bogforlag har netop standset deres udgivelse af tegneserier, men har en del af slagsen på samvittigheden og påbegynder snart en mangalinie.

 

Exhibit A – www.exhibitapress.com

Batton Lashs og Jackie Estradas grædsrodsforlag; Wolff & Byrd, Counsellors of the Macabres hjem.

 

Fantagraphics – www.fantagraphics.com
USAs bedste tegneserieforlag.

 

Gemstone Publishing – www.gemstonepub.com
Udgiverne af The Overstreet Comic Book Price Guide, EC Library og en masse andet.

 

Gingko Press – www.gingkopress.com
Kunstforlag, der blandt g?r sig i tegneserier.

Heavy Metal – www.heavymetal.com
Kevin "Turtles" Eastmans bastardversion af det engang klassiske blad og relaterede udgivelser kan findes her.

Humanoids Publishing – www.humanoids-publishing.com

Den amerikanske gren af Humanoïdes Associés.

iBooks – http://ibooksinc.com
Byron Preiss' internet-orienterede forlag, som byder på tegneserielinien Komikwerks.

Image Comics – www.imagecomics.com
Den amerikanske serieforlagsverdens svar på candyfloss.

 

King Features – www.kingfeatures.com
Et af de store amerikanske pressebureauer.

Last Gasp – www.lastgasp.com
Det klassiske underground-forlag.

La Mano – lamano21.com
Miniforlag med minicomicsmesteren John Porcellino hooket op.

 

Marvel Comics – www.marvel.com
Leverandør af slikpapirsfarvede serier om folk i langt undertøj til den store guldmedalje.

 

NBM – www.nbmpub.com

New York-baseret forlag, hvis udgivelseslinie indeholder sobre, såvel som lumre europæiske albums, Will Eisners eventyrserier og en række af USAs unge generation af bladtegnere.

 

ONI Press – www.onipress.com
Et af USAs nyeste alternativforlag. Udover forlagets serieudgivelser, kan man på siden læse serier af en længere række serieskabere.

 

Pantheon Books – www.randomhouse.com/pantheon/

USAs mest fremsynede litterære forlag, når det kommer til kvalitetstegneserier (Maus, Jimmy Corrigan, David Boring, The Jew of New York, Peanuts – The Art of Charles Schulz, Boulevard of Broken Dreams , mv.).

 

PictureBox – www.pictureboxinc.com

Amerikansk alt.forlag med en del kvalitetsudgivelser.

Pure Imagination – www.pureimages.com

Greg Theakstons arkæologiske forlag findes her.

 

Red Ink Press–http://reddingk.com

Jordan Cranes græsrodsforlag.

 

Rip Off Press – www.ripoffpress.com
Det hæderkronede amerikanske undergroundforlag. Home of The Fabulous Furry Freak Brothers...

 

Slave Labor Graphics – www.slavelabor.com

Amerikansk græsrodsforlag.

 

Sparkplug Comic Books – www.sparkplugcomicbooks.com

Lille alternativforlag, der bl.a. står bag antologien Orchid.

 

Stinging Monkey – www.stingingmonkey.com

Udgiver The Krazy Kat Dailies.

 

Sunday Press Books – www.sundaypressbooks.com

Specialiserer sig i luksusoptryk af klassiske serier.

Top Shelf Productions – www.topshelfcomix.com
Dette udmærkede amerikanske alternativforlag har, udover deres tegneserier, også originalsider til salg, samt en god linksektion.

 

TokyoPop – www.tokyopop.com

Amerikansk mangaforlag.

 

TwoMorrows – www.twomorrows.com
USAs hastigst voksende fazineforlag, står bag tidsskrifter som The Jack Kirby Collector, Alter Ego, Draw!, mm.

 

United Media – www.unitedmedia.com
Et af de store amerikanske pressebureauer.

 

Vertical – www.vertical-inc.com

Forlag der specialiserer i japansk litteratur og nu, med udgivelsen af Osamu Tezukas klassiker Buddha, også manga.

 

Viz – www.viz.com

USAs største mangaforlag.

 

Wildstorm – www.dccomics.com/wildstorm/index.html

Jim Lees forlag under DC Comics.

 



© Will Eisner


tilbage til Links


© 2005 Rackham. All rights reserved. The illustrations and text are © 2005 the respective artists and authors. All rights reserved.